Kominarik

Protipožiarne Družstvo

Hasiace prístroje

Hasiace prístroje

 

Hasiace prístroje sú požiarnotechnické zariadenia určené na efektívny, rýchly a hlavne jednoduchý zásah proti vznikajúcemu požiaru.

Hasiace prístroje sa rozdeľujú podľa použitej hasiacej látky na:

 

 

Hasiace prístroje CO2 (tiež známe ako SNEHOVÉ), ktoré využívajú ako hasivo oxid uhličitý.

Princíp hasenia: Tento typ hasiacich prístrojov používa
techniku dusivého a chladiaceho efektu. Oxid uhličitý (CO2) je plyn bez farby a zápachu, dobre rozpustný vo vode. Má hustotu 1,9 kg.m-3, je teda ťažší ako vzduch. CO2 nie je toxický, ale koncentrácia väčšia ako 10%obj. je nebezpečná a koncentrácia nad 20%obj. môže spôsobiť aj smrť (zadusenie). CO2 vzniká pri každom požiari, ale koncentrácia málokedy presiahne hodnotu 1 – 2 %obj.. Oxid uhličitý sa dá ľahko skvapalniť (v tomto stave sa skladuje v tlakových nádobách pod tlakom až 16MPa), pri vypúšťaní sa ochladzuje, pričom asi 20% sa mení na tuhú fázu, tzv. suchý ľad o teplote -78,5˚C. Suchý ľad (hovorovo, „sneh“) ak nie je vzduchotesne uzatvorený, veľmi rýchlo sublimuje – vzniká plynný CO2. Ostatných 80% sa mení priamo na plynnú fázu. Z 1kg kvapalného oxidu uhličitého vznikne približne 500l plynného CO2. Hasiaca koncentrácia je asi 35%. Jeho použitie je efektívne hlavne v uzavretých priestoroch, kde sa môže naplno využiť jeho dusivý hasiaci účinok. Zvýšenie koncentrácie CO2 v priestore horenia, spôsobí vytlačenie kyslíka a značné obmedzenie jeho prísunu, čím sa požiar zlikviduje.

Použitie: Hasí efektívne požiare horľavých plynov, kvapalín ale i tuhých látok. Môže sa použiť aj na hasenie el. zariadení. Nesmie sa použiť na hasenie požiarov alkalických kovov! Oblasť použitia je široká, laboratóriá, serverovne, jemná elektronika, sklady horľavých kvapalín…

POZOR: Nízka teplota hasiva na výstupe z prístroja môže spôsobiť omrzliny.

 

 

 

Hasiace prístoroje práškové, využívajú účinok hasiaceho prášku, ktorý sa pod tlakom vstrekuje do priestoru požiaru.

Princíp hasenia: Tento typ hasiaceho prístroja využíva tzv. stenový
efekt, ktorý spočíva v tom, že do plameňa sa vnáša priestorovo pôsobiaca tuhá hasiaca látka (prášok), pričom musí byť zasiahnuté celé pásmo horenia a počet častíc prášku v objemovej jednotke musí prevyšovať tzv. kritické množstvo. Každá častica prášku, ktorá vstupuje do reakcie horenia musí mať tzv. aktivačnú energiu. Ak sa častica horľaviny zrazí s časticou prášku, klesne jej aktivačná energia a nevstúpi do reakcie horenia – horenie sa preruší. Teda čím viac častíc prášku, tým viac zrážok, tým rýchlejšie sa horenie preruší. Naviac ,,prášková stena” zmierňuje sálavé teplo.

Tento typ hasiaceho prístroja je v súčasnosti najrozšírenejší a najpoužívanejší.

Použitie: Tento hasiaci prístroj je možné použiť univerzálne, nakoľko prášok nie je toxický. Dokáže tiež hasiť el. zariadenia, nakoľko hasiaca látka nie je elektricky vodivá, avšak použitie sa obmedzuje na el. zariadenia s napätím do 1000 V.  Nie je však vhodný na hasenie zariadení citlivých na prach. Existujú aj hasiace prístroje s automatickým ventilom, ktoré sa samočinne uvedú do prevádzky v reakcií na zaznamenaný požiar.

 

 

Hasiace prístroje vodné a penové, využívajú predovšetkým chladivý účinok vody, pri penových je to kombinácia chladivého účinku vody spolu s dusivým. Vodný hasiaci prístroj resp. účinok jeho hasiva (vody) je najstarším a najefektívnejším prostriedkom proti požiaru.

Princíp hasenia: spočíva v ochladzovaní ohniska požiaru, čím
dochádza k odoberaniu tepla, teda energie horenia a tým k haseniu. Tento princíp je najefektívnejší, pretože voda má významnú schopnosť odoberať teplo a odvádzať ho do okolitého priestoru odparením. Tento hasiaci prístroj VODNÝ možno však použiť len na hasenie požiarov tuhých látok. Pri penových hasiacich prístrojoch sa jedná o kombináciu vody a penidla, ktoré sa primiešava do vody počas vyprázdňovania obsahu hasiaceho prístroja. Tento hasiaci prístroj možno mimo tuhých látok použiť aj na hasenie polárnych a nepolárnych kvapalín (ropné látky, alkoholy), pričom ich nie len ochladzuje ale hlavne vytvára na povrchu vzduchom nepreniknuteľnú penu, ktorá zabraňuje prístupu kyslíka.

Oblasť použitia: Vodné prístroje – poľnohospodárske podniky, stajne, ale najnovší trend v EU je nasmerovaný k ich efektívnemu používaniu aj v administratívnych priestoroch, knižniciach, hoteloch, všade tam, kde je potrebné použiť hasiacu látku,  šetrnú voči zariadeniu. V tomto prípade je však potrebné v prvom rade zabezpečiť odstavenie el. prúdu, a až následne vykonať hasenie. Voda sa tiež nesmie použiť na hasenie alkalických a ľahkých kovov a ich zliatin, horľavé plyny a látky chemicky prudko reagujúce s vodou.      Penové prístroje – majú priestor na použitie hlavne v priemysle ropných produktov, pri hasení tuhých látok, tiež v priestoroch uvedených pri vodných prístrojoch, avšak ich použitie môže spôsobiť škody na interiéri alebo vybavení.

POZOR Nesmú sa používať na hasenie zariadení pod el. napätím.

 

 

 

Halónové hasiace prístroje ,,halónová alternatíva”: Halónové hasiace prístroje používajú ako hasivo tzv. chlórfluorované uhľovodíky, ktoré sú najúčinnejšími hasivami, avšak zároveň sú to zlúčeniny ničiacu ozónovú vrstvu Zeme a tak sa od ich používania upustilo resp. vznikli obmedzenia pre niektoré druhy halónov Ekologickou náhradou za tieto hasivá sú tzv. halónové alternatívy, ktoré nezaostávajú v hasebnom účinnku avšak sú neškodné voči Životnému prostrediu a zároveň nespôsobujú koróziu.

Princíp hasenia: Halóny hasia kombináciou chemických a fyzikálnych
účinkov. Chemický účinok spočíva v inhibícií (narušení) chemickej reťazovej reakcie medzi časťami horľavého súboru (palivo a kyslík) a fyzikálne v ochladzovaní požiaru. Halóny boli vyvinuté počas 2. svetovej vojny ako vysoko účinné hasivo pre tanky a lietadlá. Existujú dve hlavné metódy hasenia a to je úplné ,,zatopenie” priestoru horenia (hasivom sa vyplní priestor požiaru, napr. serverovňa) alebo lokálne použitie, (aplikácia iba na objekt horenia napr. počítač alebo jeho súčasť). Halóny resp. Halónové alternatívy sú nekorozívne plyny, nespôsobujúce škody na vybavení, el. nevodivé a s vysokým hasiacim účinnkom,  avšak pomerne drahé, čo ich predurčuje k špeciálnemu použitiu.

Oblasť použitia: Špeciálne zariadenia vyžadujúce maximálnu možnú ochranu pred požiarmi ale vylučujúce akékoľvek škody zásahom hasiacej látky. Nakoľko je tiež možné ich použiť na hasenie el. zariadení sú predurčené najmä na serverovne, počítačové laboratóriá, laboratóriá, knižnice, múzeá, sklady, ale i leteckú, železničnú, vodnú či cestnú dopravu.

 

 

 

Špeciálne hasiace prístroje: do tejto kategórie patria hasiace prístroje určené na hasenie alkalických kovov a ich zliatin alebo prístroje určené na hasenie jedlých tukov.

Hasiaci prístroj určený na hasenie jedlých tukov nájde svoje
uplatnenie hlavne v potravinárskom priemysle alebo v kuchyniach stravovacích zariadení, pekárňach a iných kde je riziko vzplanutia a horenia jedlých tukov pomerne vysoké.  Grafické označenie triedy horenia je:

Hasiaci prístroj určený na hasenie kovov je určené do prevádzok, ktoré
tieto kovy spracovávajú, vyrábajú alebo inak s nimi manipulujú.

Oficiálne grafické znázornenie triedy požiaru nie je, existuje len neoficiálne značenie pre potreby rozlíšenia hasiaceho prístroja určeného na tieto špeciálne úlohy.